Az a vágyad, hogy írj egy regényt? De nem vagy tisztában a regényírás folyamatával? Olvastál már a regényírásról, de még mindig homályos, és nem tudod, hogy indulj el, merre haladj…?
Ne aggódj. Most segítünk az első lépések megtételében…
1. Értsd meg, hogy mit írsz és miért
Mielőtt az ujjaidat a billentyűre helyeznéd, érdemes megállnod egy pillanatra.
És elgondolkodnod.
Először magadról, aztán az olvasóról.
Miért szeretnél regényt írni? Mit tartanál sikernek? Csak azt szeretnéd, hogy kézbe vehesd a könyved? Vagy vágyat érzel, hogy megváltoztasd az emberek életét a szavaid által? Netán a bevételt tartod szem előtt? A kérdésekre adott válaszok formálják majd azt, amit írsz, amit közzé teszel… és azt is, hogy örülsz-e majd az eredménynek.
Regényt írsz. Nem naplót a fiókodnak. Valamikor az olvasó (reméljük, sokan) kezébe veszi majd a könyved. Ki ő? Milyen könyveket és szerzőket szeret? Hol, melyik szekcióban találhatók ezek a könyvek a könyvesbolt polcain?
Mivel nem a fiókodnak írsz, tudnod kell, hogy a regényednek hol lenne a helye a világban és a könyvpiacon.
Ha van már elképzelésed, az segít a megírás folyamatában.
Persze, senki sem szereti beskatulyázni magát. Mindannyian eredetiek akarunk lenni. De azért kérdezd meg magadtól, melyik az az 5-10 sikerkönyv, amelynek a története hasonlít ahhoz, amit meg szeretnél írni. És ne a klasszikusokra gondolj, hanem napjaink sikerlistáira. Nézd meg, melyik kategóriába sorolnád a leendő regényedet. Ott a libri.hu, ott a bookline.hu, ott az amazon. com… Böngészd.
Ha tudod, hova tartozik a regényed, akkor már tudni fogod, hogy mit akarsz, és meg fogod találni a közönséged.
2. Miből fakad a regényötlet?
Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amivel a regényírók megküzdenek. Néha úgy érzik, nincsenek ötleteik, eredeti gondolataik. Aztán megtanulják felismerni az ötleteiket, ráismerni az ötleteikre.
Kövesd a kíváncsiságodat.
Amikor belépsz egy könyvesboltba, melyik részleget keresed? Amikor sétálsz egy újságos strand polcai előtt vagy egy üzletben, mi vonzza a szemed? Ha hallod két ember beszélgetését, mi fog meg, mire kapod fel a fejed? Amikor bekapcsolod a tévét, vagy elmész egy moziba, milyen filmet választasz? Mi érdekel?
Mikor egy idegen városba érsz, mire vagy kíváncsi először? Mit szeretnél látni? A parkokat vagy a múzeumokat? A modern épületeket vagy a történelmi jelentőségű helyszíneket? Megkóstolod a helyi speciális ételeket? Szeretnél szóba elegyedni, beszélgetni a helybéliekkel?
Magától értetődőnek tartod a válaszokat, hiszen ösztönösen igazat mondasz.
És ez a fontos: ha elkezdesz figyelni arra, hogy mi érdekel… megtetted az első lépést, beléptél az saját ötlettáradba.
Figyelj a szikrákra… és ha valami megfog, jegyezd fel. Lehet, később fontossá válik, a szikra lángra lobban vagy marad szikra, de hitelesen beépül majd a történetedbe.
Az életed ugyanúgy történetek sora, mint egy regény cselekménye. Légy kíváncsi, figyelj a történésekre, lásd meg bennük, ami számodra és mások számára is fontos, figyelemre méltó, tanulságos…
És látni fogod, az ötleteid egy része ugyan kihullik, de a másik része egy potenciális történetté áll össze – az idő múltával.
3. Történetet írj, ne szóhalmazokat
Nincs szomorúbb annál, mintha nem maga a történet a súlyos, hanem a könyv, amiben a papírhalmaz sorakozik…
Flannery O’Connor egyszer azt mondta: ” A legtöbb ember tudja, mi az a történet. Egészen addig, amíg le nem ül, hogy írjon egyet.”
Ha valaki több ezer könyvet olvasott is el, abból nem következik, hogy tud egy olyan történetet írni, amit az olvasók majd szeretnek…
Túl sok kezdő író próbál úgy regényt írni, hogy van egy kiforratlan ötlete, de belelkesedik, elkezdi írni a szavakat, de irány nélkül, és hamarosan elfogy a lelkesedése. Kifúj a története is, és nem érti, mi a baj…
Nincs a történetnek struktúrája.
Gondolj a kedvenc regényeidre… hogyan kezdődött és miként fejeződött be? Miért lapoztál újra és újra, miért tartott fogva a történet? Miért szereted ezeket a regényeket? Ha komolyan veszed a kérdéseket, és komolyan válaszolsz rá, átgondolva, még egy lépést tettél… előre.
Kövesd a klasszikus történet-struktúrát, használd mint egy mankót, ami segít a gondolkodásban, ötletelésben, a haladásban. A legsikeresebb történetek is követik ezt a kipróbált és igaz utat.
Itt van egy áttekintés.
- Alaphelyzet (alapszituáció, expozíció): megismerjük az előzményeket, a legfontosabb szereplőket, megismerjük a kiinduló helyzetet.
- Bonyodalom (a drámai harc kezdete): megjelenik az alapkonfliktus (összeütközés), amely elindítja a későbbi események sorát.
- Kibontakozás (drámai harc): megindul és kibontakozik az alapszituációból és konfliktusból következő eseménysor. Ha a cselekmény összeütközésre, konfliktusra épül, egyre kiélezettebbé válik a drámai harc, a két egymással szemben álló törekvés egymás elleni küzdelme. A kibontakozás az a hosszabb eseménysor, amelynek során felerősödik a feszültség, kiéleződnek a konfliktusok. Az események sorában bontakozik ki a szereplők jelleme és kapcsolatrendszere is.
- Tetőpont (krízis, klimax): az ellentétek legvégsőbb kiéleződése, kirobbanása. A feszültség a tetőfokára hág, itt dől el, hogyan végződik a küzdelem.
- Megoldás (végkifejlet): befejező rész, a konfliktus megoldása, az események lezárása, a küzdelem tragikus vagy megnyugtató befejeződés
4. Alkoss egy emlékezetes karaktert.
Ha azt szeretnéd, hogy az olvasók el is olvassák a regényedet, időt és pénzt fordítva rá…, akkor egy olyan karaktert alkoss és írj, amely fogva tartja őket. Tévedsz, ha azt hiszed, hogy egy tökéletes karaktert kell teremtened, az nagyon unalmas lenne. Egy lenyűgöző és hiteles karaktert kell írnod, amely összekapcsolja az olvasókat a regény világával, és aggódni kezdenek érte, drukkolni, mert szinte kétségbeesetten tudni akarják, mi történik a karaktered világában, és mi lesz a karaktered sorsa.
A következő kérdésekre fókuszálj:
Mit akar a karaktered, és miért?
Ki vagy mi akadályozza, állja útját?
Hogyan tudja leküzdeni az akadályokat?
Hogyan változik meg a karaktered a regény során?
Gondold végig a kedvenc könyveidet, lapozz bele, biztos vagyok, hogy ott is megtalálod a válaszokat ezen kérdésekre.
5. Mi történik, miért és hol?
Ha van már karaktered, és tudod, hogy mit akar és miért, hogy mi a célja, akkor elkezdhetsz gondolkodni a részleteken, s arról, mi/ki akadályozza abban, hogy elérje a célját. Meg kell határoznod a regényed helyszínét, helyszíneit is. Hiszen nincs történet a világon, amely a tér-időn kívül játszódna. Minden cselekvésnek, cselekvéssornak van konkrét és gondosan kiválasztott helyszíne.
A Trónok harca teljes története nem játszódhatna a Bahamákon, Emil Bronkovich történetének nem lehetne New York a helyszíne. A Die Hardé se egy óvoda.
Olyan helyszínt válassz, amely segíti a cselekményed kibontakozását.
6. Az a piszok piszkozat, valójában a barátod…
Amikor sikerkönyveket olvasol, biztos eszedbe jut, na, „én ilyet soha nem fogok tudni írni”. Itt állj meg egy pillanatra. Az a könyv nem az a könyv, amit a szerző elsőre a papírra vetett. Minden írónak van egy tervezete, egy első kézirata, amit soha nem mutatna meg senkinek.
Ezt úgy is hívjuk, piszkozat. Már maga a szó is árulkodó.
Arra jó, hogy az író áttekintse a regényét, megértse, valamint szembesüljön az erényeivel és fogyatékaival, és a piszkozat az, amit majd újraír, átdolgoz. Mert az, ami menetközben, az agyában csodálatosnak tűnt, leírva sokszor elveszti a varázsát, nem úgy működik és hat, ahogy elképzelte. De már látja, hogy mi nem, és azt is, miért…
Az írás valójában szóvadászat, mondatvadászat is. Bele kell találni a közepébe, ha egy 10es helyett 7est lősz, az itt kevés…
A piszkozatot nem spórolhatod meg. Nagyon egyszerű az oka, egy üres oldalt nem lehet szerkeszteni, átdolgozni…J Épp ezért a piszkozat, az első változat írásakor élj a szabadsággal, és írj bátran, haladj… engedd át magad az írás örömének, a gondolkodás izgalmának…mert aztán majd jön a munka, ami olykor szenvedés lesz…és csak a végeredménye öröm.
7. Szerkesztés
Amikor szerkeszted a kéziratodat, az első tervezetet, nem a helyesírásra koncentrálj, arra majd ráérsz a végén. A tartalmat figyeld, a cselekménysor, vannak e tátongó lukak, indokolatlanul felgyorsul-e vagy lelassul-e olykor a történeted, minden logikus és koherens, vagy nem figyeltél a következetességre… Működőképes-e a regényed struktúrája, hiteles és markáns e a karaktered…érzed-e hogy átjön az olvasóba az az üzenet, amit szerettél volna közölni az olvasókkal…
Ha bizonytalan vagy és gyakorlatlan, küld el egy regényszervizbe vagy egy szerkesztőnek, kívülről szemléli majd a regényedet, s gyakorlott szerkesztőként pontosabban mutat rá a hiányosságaidra.
S ha már kész a regényed, ne feledd a nyelvi és helyesírási lektorálást sem, egy hibáktól, elütésektul hemzsegeő könytül – még ha igzalmasnak igérkezik is – hamar elmegy az ember kedve…
S ha mindezen túljutottál, azt mondhatod: végre, elkészült!
Mire vársz? Menj és írj…!
Népszerű kurzusok: kreatív írás ♦ regényírás ♦ újságírás
Fotó: pixabay.com