Az interneten elérhető szövegek, köztük a novellák (!), blogbejegyzések többsége rosszul van megírva. (Nem ritkán még a jelentős online médiumok se mindig figyelnek a tartalom grammatikai vagy fogalmazásbéli pontosságára.)
A legtöbb rohamtempóban készül, érzékelhető a kapkodás, a felületesség, a jó lesz ez így is, az a lényeg, hogy érthető… mentalitása.
Úgy tűnik, minden fontos, csak a minőség nem.
És igen, valóban nem könnyű jól írni.
De nem is lehetetlen. Gyakorlás kérdése. Bár nem kéthetes erőfeszítés eredménye. Kicsit több kell.
Azok, akik megtanultak jól írni, keményen megdolgoztak érte.
Nézzük, mit tehetsz azért, hogy fejleszd az íráskéségedet.
Első lépés
Minden nap írj! Kezdetben ezt nem könnyű betartani, de eljön az a pillanat, ami után az írás természetessé válik.
Az írás is készség, sok tapasztalat és gyakorlás kell ahhoz, hogy elérj egy magasabb szintet. Ahogy a mondás tartja: gyakorlat teszi a mestert.
Trükk: ha indítasz egy blogot, még ha kezdetben csak 10-30 ember olvassa is az írásaidat, novelláidat, szösszeneteidet… máris lesz motivációd arra, hogy napra nap írj!
Második lépés
Amit írsz, eszedbe se jusson azonnal közreadni! Pihentesd. (Mint egy jól megsütött steaket…) Ha reggel írsz, mondjuk 30 sort és este előveszed, akkor még minden, ami foglalkoztatott írás közben, élénken él benned. Belelátod a saját szövegedbe, úgy fogod érteni, ahogy gondoltad, és nem úgy, ahogy leírtad.
Trükk: az írásod újraolvasásával várj 2-3 napot. És akkor vedd elő. Már lesz rálátásod arra, amit írtál. Ha időközben mást is papírra vetettél, akkor még inkább távolabbról és objektívebben olvasod a saját munkádat. És érzékeled, hol kötöttél a szavakkal kompromisszumot, és hol voltál kissé zavaros vagy terjengős, vagy hiányos…
Harmadik lépés
Mivel jól beszélsz magyarul, és jól olvasol magyarul, lehet, nem fárasztod magad azzal, hogy csiszold a nyelvtudásod… vagyis megtanuld a nyelvtani szabályokat is.
A grammatika a nyelv építőköveinek, építőelemeinek összessége… (Építenél házat úgy, hogy itt-ott kihagynál egy téglát vagy nem kötnéd össze habarccsal? És beköltöznél…?)
Ha nem tartod be a nyelvtani szabályokat, ha nem tagolod megfelelően a szövegedet, ha nem tudod, hova kell vesszőt tenni és hova nem, akkor az olvasó nem csak bosszús lesz, de egy idő után elfárad, mert fejben neki kell állandóan és spontán korrigálnia.
Nincs trükk: az alábbi három link azonban segít, hogy fejleszt a nyelvtudásod.
https://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh11
https://fanfic.hu/merengo/viewstory.php?sid=81823&i=1
http://karcolat.hu/blog/aardvark/kozpontozas_idezes_es_parbeszed
Negyedik lépés
Minden író hibázik, ez benne van a pakliban. Manapság már szemet hunyunk, ha csak egy-két szembetűnő hibába ütközünk az internetes tartalmakat olvasva. Kérdés az, hogy az író ki akarja-e javítani a hibákat, észreveszi-e, és gondozza-e a szövegét. Vagy, amikor pontot tesz az írása végére, elégedetten hátradől. Az olvasó meg előre, mert nem hisz a szemének… – ha egy írás telis-tele van hibákkal, azt mutatja, az írója felületes, kapkodó… megbízhatatlan.
Trükk: amit elsőre leírsz, tekintsd vázlatnak, tervezetnek, szép magyar és pontos szóval: piszkozatnak. Aztán olvasd el, lektorlád önmagadat, több szempontból is, tartalmilag, szerkezetileg, nyelvtanilag.
Ez egy unalmas tevékenység, nem tartozik az alkotás öröméhez.
Unalmas, de kihagyhatatlan. A végeredmény miatt éri meg. (Az ejtőernyőzésben se a földet érés utáni ernyőhajtogatás az igazi élvezet, de ha az ejtőernyős hibázik, az életével fizethet…)
A lektorálás és önvizsgálat terjedjen ki a fogalmazásodra is. Sokan az iskolában megtanultak szépen és tisztán fogalmazni. Sorjáznak is egymás után a plasztikus, választékos, de mindig lekerekített mondatok. Mintha mindig minden mondattal újraindítanának (mintha egy sofőr menet közben időnként gyújtást adna…), vagy szájbarágósan magyaráznának. Sok a reszli, a vatta, a töltelék is, aminek nincs jelentősége, csak visszafogja és lelassítja a tempót.
Nincs értelme valamit ezer szóval elmondani, ha száz szóval is el lehet mondani.
Ötödik lépés
Ami valójában az első, a második és az örök lépés. Minden nagy író olvasóként kezdte. Nem véletlen, hogy a szenvedélyesen írók, szenvedélyes olvasók is. Aki sokat olvas, de nem pusztán szórakozásból, sokat tanulhat a regényekből és novellákból vagy… a filmekből.
Trükk: gondolkodva olvass! Lehet, elsőre szórakozol csak, de térj vissza az íráshoz tudatosan olvasva, ha nem is az egészet, de részleteket mindenképpen. Figyelj arra, mások hogyan csinálják, és miért úgy csinálják!
Ez az önfejlesztés egyik legkiválóbb és leghatékonyabb módja.
INTERAKTÍV ONLINE KURZUSOK
Foto: pixabay.com