Amikor írni kezdesz, tán azt hiszed, már tudod, ki lesz a főszereplőd. Csakhogy (a történetedtől függően) ez sokkal bonyolultabb kérdés, mint gondolnád.
A főszereplő nem feltétlenül az, aki elmeséli a történetet. És nem feltétlenül a „jó srác”… vagy a „gonosz fickó”.
A főszereplő mindig az, aki a döntéseket hozza a történetedben.
A főszereplő nem csupán a történeted központja – annál jóval több. A főszereplőd központosítja a történetedet, a főszereplő vezeti és alakítja a cselekményt. Az ő sorsa ad a történetnek jelentést és jelentőséget.
A főszereplőt főhősnek vagy fő-karakternek is nevezhetjük, de ezek a kifejezések pontatlanok, és néha hamisak.
A Macbeth című dráma főszereplője nyilvánvalóan nem hős (Shakespeare: Macbeth).
A remény rabjai című regény ((Sthepen King) fő-karaktere Redding, hisz mindenről általa értesülünk, de nem ő a történet főszereplője.
A fő-karakter és a főszereplő között a következő a különbség:
♦ A fő-karakter valójában egy nézőpont. A fő-karakter az, akinek a szemével látjuk és követjük az eseményeket. Ez a szubjektív meghajtó erő.
♦ A főszereplő pedig a cselekvő. Ő az, aki a történet célját követve alakítja az eseményeket. Ez az objektív meghajtó erő.
Sokszor a fő-karakter és a főszereplő ugyanaz (A 22-es csapdája, Éhezők viadala, Harry Potter).
Néha szétválik a kettő (Száll a kakukkfészkére, A remény rabjai).
De egyik se jobb megoldás a másiknál.
Fontos azonban ismerned ezt a különbséget, ha tudni akarod, mi zajlik a történeted mélyén. A főszereplő ugyanis az a karakter, akinek a sorsára a történet a legerőteljesebben hat. A főszereplő a történet középpontja. Meghatározza a cselekményt és mozgatja az eseményeket. A sorsa pedig meghatározza, hogy a történet tragédia lesz vagy komédia…
Amikor írsz, kérdezd meg magadtól: A történet szempontjából kinek a jövője a legfontosabb a többi karakterhez képest? Kinek a jövője a legfontosabb számodra?
Csak válaszolnod kell, és meg is találtad a főszereplőd.
Í®j örömmel!
Népszerű kurzusok: kreatív írás ♦ regényírás ♦ újságírás
Foto: pixabay.com